Vítejte na stránkách věnovaných duchovnímu bohatství Libanonu.
Libanon, malá země na pobřeží Středozemního moře, je nejen kolébkou starověkých civilizací, ale také domovem hluboké křesťanské spirituality. V jeho horách a klášterech se zrodili světci, jejichž životy a zázraky inspirovaly miliony věřících po celém světě.
Maronitská katolická církev
Maronitská církev je východní katolická církev v plném společenství s Římem, která se zrodila v oblasti současného Libanonu. Její kořeny sahají k sv. Maronovi, poustevníkovi ze 4. století. Maronité sehráli klíčovou roli v uchování křesťanství na Blízkém východě a jejich spiritualita je hluboce zakořeněná v kontemplaci, asketismu a eucharistické úctě.
Libanonští světci
Svatý Šarbel Machluf (1828–1898)
Mnich a kněz z kláštera Annaya, známý svou hlubokou zbožností, asketickým životem a zázraky po smrti. Je považován za jednoho z největších světců Blízkého východu.
Různé modlitby ke sv. Šarbelovi.
Svatá Rafka Ar-Rayes (1832–1914)
Libanonská řeholnice, která trpěla silnými tělesnými bolestmi a také slepotou, vše ale trpělivě obětovala Bohu. Je vzorem trpělivosti a víry v utrpení.
Různé modlitby ke sv. Rafce.
Svatý Nimatullah al-Hardini (1808–1858)
Učenec, mnich a učitel sv. Šarbela. Jeho život byl naplněn modlitbou, učeností a láskou k církvi.
Různé modlitby ke sv. Nimatullahovi.
Blahoslavený Stefan Nehme (1889–1938)
Bratr laik z řádu libanonských maronitů, známý svou velikou pokorou, trpělivou manuální prací a neustálou modlitbou. Jeho tělo bylo nalezeno neporušené i dlouho po smrti.
Různé modlitby k bl. Stefanovi.
Tito světci nejsou jen historickými postavami. Jsou také především živým svědectvím víry, naděje a lásky. Jejich příběhy nás zvou k hlubšímu duchovnímu životu a připomínají, že svatost je možná i dnes.